Kampania społeczna na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością psychiczną.

ZNIKAM, GUBIĘ SIĘ, TRACĘ, UCIEKAM.
Zapytaj, czy możesz pomóc.

4 zdjęcia z atrybutami różnych niepełnosprawnością: u góry: 1. na żółtym tle biała laska, 2. na turkusowym tle migające dłonie, u dołu 3. na pomarańczowym tle fragment układanki z puzzli, na którym widać twarz kobiety z zespołem Downa, 4. na niebieskim tle wózek inwalidzki. Obok napis: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby.
4 zdjęcia z atrybutami różnych niepełnosprawnością: u góry: 1. na żółtym tle biała laska, 2. na turkusowym tle migające dłonie, u dołu 3. na pomarańczowym tle fragment układanki z puzzli, na którym widać twarz kobiety z zespołem Downa, 4. na niebieskim tle wózek inwalidzki. Obok napis: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby.

Placówki, które zapewniają wsparcie osobom w kryzysie psychicznym. Pobierz informator ze strony www.wroclaw.pl „Miejsca pomocy medycznej i wsparcia środowiskowego dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej oraz ich rodzin/opiekunów.”

 

O co chodzi?

Kampania społeczna na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami – w naszym przypadku niepełnosprawnością psychiczną, ma za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców i mieszkanek Wrocławia na temat funkcjonowania, miejsc uzyskania pomocy oraz savoir-vivre’u wobec osób będących w kryzysie psychicznym w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem szkół ponadpodstawowych i grup senioralnych.

Kampania obejmuje: plakaty, filmy, wywiady, wystawę, prelekcje i warsztaty, których spójny przekaz zwiększa wiedzę związaną z potrzebami osób w kryzysie psychicznym oraz kładzie nacisk na zrozumienie potrzeb tych osób (zarówno dzieci jaki i dorosłych). Poprzez wizualizację życiowych sytuacji chcemy edukować i budować obywatelskie społeczeństwo bez barier.

 

Tekst łatwy w czytaniu i rozumieniu – ETR

uśmiechnięta twarz z kciukiem do góry i kartką - ikona tekstu łatwego w czytaniu i rozumieniu - ETR

Kto za tym stoi?

Obecna kampania jest kontynuacją zeszłorocznej dedykowanej osobom ze szczególnymi potrzebami (poniżej, w dalszej części strony znajdują się ubiegłoroczne materiały) oraz efektem spotkań wrocławskiej Grupy Branżowej ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności. Grupa branżowa powstała w listopadzie 2018 roku, tworzy ją ponad 30 wrocławskich organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych oraz grono ekspertów i ekspertek z obszaru szeroko rozumianej niepełnosprawności i dostępności.

logo Wrocławskiej Grupy Branżowej do spraw Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności przestrzeni publicznej i usług

W imieniu grupy branżowej, operatorami projektu są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Federacja Kibiców Niepełnosprawnych.

Zadanie jest współfinansowane jest ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS Wrocław www.mops.wroclaw.pl i zlecone przez Gminę Wrocław www.wroclaw.pl

Cztery logotypy; od lewej PFRON, Wrocław bez barier, MOPS we Wrocławiu, Wrocław - Miasto Spotkań - Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia. Poniżej informacja: Zadanie jest współfinansowane jest ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS Wrocław

Po co?

Celem naszego działania jest zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców oraz mieszkanek Wrocławia na temat rzeczywistych potrzeb osób będących w kryzysie psychicznym w przestrzeni publicznej (ze szczególnym uwzględnieniem uczniów szkół ponadpodstawowych oraz grup senioralnych).

Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii wzrośnie poziom akceptacji i zrozumienia dla osób w kryzysie psychicznym, a każdy z nas będzie wiedział jak reagować i gdzie znaleźć pomoc dla osób ze szczególnymi potrzebami psychicznymi.

Zależy nam na tym, aby Wrocławianie i Wrocławianki poznali oraz utrwalili podstawowe zasady savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami psychicznymi. Jesteśmy przekonani, że dzięki kampanii stworzymy warunki sprzyjające większej aktywności społecznej, politycznej i zawodowej osób będących w kryzysie psychicznym.

 

Kampania to między innymi:

Edukacja – prelekcje i warsztaty

04.11.2022 – Szkoła Mistrzostwa Sportowego | ul. Kwidzyńska 5, Wrocław(4 godziny warsztatowe)
10.11.2022 – Szkoła Podstawowa nr. 3 | ul. Bobrza 27, Wrocław (3 godziny warsztatowe)
08.12.2022 – Szkoła Podstawowa nr. 37 | ul. Sarbinowska 10, Wrocław (2 godziny warsztatowe)
12.12. 2022 – Chrześcijańska Szkoła „Arka” z Oddziałem Przedszkolnym (2 godziny warsztatowe).

Filmy prezentujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia, osoby z niepełnosprawnościami psychicznymi: depresją, stanami lękowymi, borderline i afazją.

ZNIKAM, GUBIĘ SIĘ, TRACĘ, UCIEKAM. Film główny kampanii społecznej.

MAGDA – GUBIĘ SIĘ – BORDELINE

SZYMON – TRACĘ – AFAZJA

MARTA – ZNIKAM – UCIEKAM – DEPRESJA – STANY LĘKOWE

Plakaty, na których widoczni są bohaterowie kampanii w różnym wieku.

Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na żółtym tle w centralnej części plakatu duży biały napis będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Poniżej mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. Nad napisem męski kaszkiet i ciemne okulary, pod napisem biała laska, buty i leżący obok nich pies przewodnik. Biszkoptowy labrador z uprzężą uniesioną do góry i zawieszoną w powietrzu. Całość sprawia wrażenie jakby zabrakło głównego bohatera tej kompozycji. Osoby niewidomej, postaci która została z niej wymazana, przez co stała się niewidzialna. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl
Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na błękitnym tle w centralnej części plakatu stoi czarny wózek inwalidzki zakomponowany w taki sposób, że wyraźnie odczuwalny jest brak pasażera który by z niego korzystał. To najpewniej kobieta. Nad wózkiem jakby zawieszony w powietrzu jest słomkowy kapelusz, po prawej stronie również wisząca w powietrzu mała różowa torebka z ozdobnymi frędzlami, a na podnóżkach wózka stoją kolorowe trampki. Brakuje jednak postaci która dopełniałaby tego obrazu i była właścicielką tych wszystkich rzeczy. Nad wózkiem duży biały napis, będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Poniżej wózka, mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl
Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na ciemno-niebieskim tle w centralnej części plakatu czerwona czapka, pod nią szelki, a obok nich po prawej i lewej stronie ramiona i dłonie pokazujące znak języka migowego. Na plakacie brakuje jednak całej sylwetki migającego do nas człowieka. Wygląda to tak, jakby został z niego wymazany przez co stał się niewidzialny. Poniżej duży biały napis, będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Pod nim, mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl
Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na pomarańczowym tle w centralnej części plakatu twarz młodej kobiety z zespołem downa. Jest uśmiechnięta. Ma pogodne, błyszczące oczy, blond włosy i okulary w niebieskich oprawkach. Ten obraz został jednak stworzony z puzzli, które są niekompletne. Brakuje kilku elementów przez co twarz kobiety jest tylko częściowo widoczna. Jej pełny wizerunek podpowiada nam wyobraźnia. Pod puzzlami duży biały napis, będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Poniżej, mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl

Wywiady i infografiki, na których prezentujemy dobre praktyki i podstawowe zasady savoir vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami psychicznymi.

Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle umownie wydzielone zostały dwie przestrzenie. U góry po lewej mamy wnętrze tramwaju. W nim duże szyby, na jednej z nich wyświetlona godzina 7:50 i pionowa poręcz, przy której stoi pasażer i nerwowo zerka na zegarek. To wysoki mężczyzna z aktówką w granatowej koszuli z krawatem i żółtych spodniach w kratę. U dołu po prawej - umowny przystanek, a na nim młoda kobieta na wózku, Ma ciemnie włosy, różową tunikę i granatowe spornie. Powyżej wózka napis: Irytuje cię długi postój na przystanku? To dzięki niemu mam czas by spokojnie wejść do tramwaju. Obok wózka, po lewej, hasło kampanii napisane dużymi białymi literami: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro- ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle wnętrze tramwaju lub autobusu. W nim dwie postacie. Kobieta w granatowej bluzce i czerwonych spodniach w kratę siedzi na siedzeniu, na kolanach ma czarną aktówkę. Obok niej stoi młody mężczyzna w granatowych spodniach i czerwonej koszuli. Na plecach ma czarny plecak, trzyma się poręczy. Jedna noga wystająca spod nogawki jest w kolorze czarnym i ma wyraźnie inny kształt, co sugeruje że jest to proteza. U góry ekranu biały napis: Zdarza się, że niepełnosprawności nie widać gołym okiem Ustąp mi miejsca, gdy o to poproszę. Poniżej - duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. A pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle schematycznie zaznaczona droga z kępami małych drzew. Od lewej strony w ich kierunku zbliża się młoda dziewczyna na wózku. Ma czarne włosy, różową bluzkę i fioletowe spodnie. Za nią stoi wysoki mężczyzna w okularach, filetowej kurtce i różowych spodniach. Pokazuje coś ręką ponad głową dziewczyny. U góry ekranu biały napis: Wózek, kula lub inne sprzęty są mi niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jeśli blokują ci przejście, nie dotykaj i nie przesuwaj ich sam. Po prostu daj mi znać. Poniżej - duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. A pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle schematycznie zaznaczone drzewo, a obok niego ławka. Na ławce siedzi młoda kobieta w czerwonej kurtce i białych spodniach w grochy, z boku stoi czarna torebka. Kobieta jest apatyczna, zgarbiona i smutna, ma przymknięte oczy. Przed nią kuca inna czarnowłosa kobieta, w czerwonych leginsach i szarym t-shircie, wyciąga rękę w geście pomocy. Po lewej stronie biały napis: Moje zachowanie cię niepokoi? Może to nagły spadek cukru we krwi lub aura padaczki. Zapytaj czy nie potrzebuję pomocy, jeśli tak - powiadom odpowiednie służby. Poniżej duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wystawa, która zostanie zorganizowana i zaprezentowana w przestrzeni Wrocławia w terminie od 13 października do 19 listopada 2022 roku.


Organizacje i instytucje tworzące wrocławską Grupę Branżową do spraw Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności:

 • Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
 • Fundacja Aktywizacja
 • Fundacja Estyma
 • Fundacja Eudajmonia
 • Fundacja Fonis
 • Fundacja Imago
 • Fundacja Katarynka
 • Fundacja Lepsze dni
 • Fundacja Manufaktura Inicjatyw
 • Fundacja Opieka i Troska
 • Fundacja Polska Bez Barier
 • Fundacja Potrafię pomóc
 • Fundacja Promyk Słońca
 • Fundacja Sensor
 • Fundacja To The Future
 • Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
 • Fundacja Znacznie Więcej
 • Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego
 • Klub Kibiców Niepełnosprawnych
 • Federacja Kibiców Niepełnosprawnych
 • Fundacja Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele
 • Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
 • Polski Związek Głuchych
 • Polski Związek Niewidomych
 • Stowarzyszenie Ostoja
 • Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości
 • Wrocławskie Stowarzyszenie Głuchych Nadzieja
 • Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
 • Biuro „Wrocław bez barier”
 • Społeczny Doradca Prezydenta miasta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami
 • Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej
 • Społeczna Wrocławska Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych
 • Terenowy Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich
 • Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami
 • Koordynatorka Dostępności w Urzędzie Miasta Wrocław

Uczestnikami spotkań grupy są również przedstawiciele:

 • Urzędu Statystycznego we Wrocławiu
 • Oficer pieszy z Biura Zrównoważonej Mobilności

2021 rok | Kampania społeczna „Niepełnosprawność. Niewidzialność? To ja!”

4 zdjęcia z atrybutami różnych niepełnosprawnością: u góry: 1. na żółtym tle biała laska, 2. na turkusowym tle migające dłonie, u dołu 3. na pomarańczowym tle fragment układanki z puzzli, na którym widać twarz kobiety z zespołem Downa, 4. na niebieskim tle wózek inwalidzki. Obok napis: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby.

O kampanii – wywiad w Telewizji Echo24

Tekst łatwy w czytaniu i rozumieniu – ETR

uśmiechnięta twarz z kciukiem do góry i kartką - ikona tekstu łatwego do czytania, czyli easy to read

O co chodzi?

Kampania społeczna „Niepełnosprawność. Niewidzialność? To ja!” na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami ma za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców i mieszkanek Wrocławia na temat funkcjonowania, udogodnień oraz savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji miejskiej.
W ramach kampanii powstało i jeszcze powstanie szereg materiałów (plakaty, filmiki, wywiady, wystawa, itd.), których spójny przekaz zwiększa wiedzę oraz kładzie nacisk na zrozumienie potrzeby udogodnień, z jakich korzystają na co dzień osoby ze szczególnymi potrzebami. Poprzez wizualizację życiowych sytuacji chcemy edukować i budować obywatelskie społeczeństwo bez barier.

 

Kto za tym stoi?

Pomysł kampanii jest efektem spotkań wrocławskiej Grupy Branżowej ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności przestrzeni publicznej oraz usług. Grupa branżowa powstała w listopadzie 2018r, tworzy ją ponad 30 wrocławskich organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych i grono ekspertów z obszaru szeroko rozumianej niepełnosprawności i dostępności.

logo Wrocławskiej Grupy Branżowej do spraw Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności przestrzeni publicznej i usług

W imieniu grupy branżowej, operatorami projektu są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Federacja Kibiców Niepełnosprawnych.

Zadanie jest współfinansowane jest ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS Wrocław www.mops.wroclaw.pl i zlecone przez Gminę Wrocław www.wroclaw.pl

Cztery logotypy; od lewej PFRON, Wrocław bez barier, MOPS we Wrocławiu, Wrocław - Miasto Spotkań - Patronat Honorowy Prezydenta Wrocławia. Poniżej informacja: Zadanie jest współfinansowane jest ze środków PFRON będących w dyspozycji MOPS Wrocław

Po co?

Celem naszego działania jest zwiększenie wiedzy i świadomości mieszkańców Wrocławia na temat rzeczywistych potrzeb osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej (ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów komunikacji miejskiej) oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnością wprowadzanych w przestrzeni publicznej (np. środkach transportu, na parkingach, w obiektach kultury, urzędach, szkołach, uczelniach, na przystankach i w biurach).

Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii wzrośnie np. poziomu akceptacji i zrozumienia pasażerów wobec udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami stosowanych w pojazdach miejskiej komunikacji publicznej.

 

Zależy nam na tym, aby Wrocławianie i Wrocławianki poznali oraz utrwalili podstawowe zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
Jesteśmy przekonani, że dzięki temu stworzymy warunki sprzyjające większej aktywności społecznej, politycznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Kampania to między innymi:

 • Filmy prezentujące mieszkańców i mieszkanki Wrocławia, które jednocześnie są osobami z niepełnosprawnościami.
  ( Andrey – osoba niewidoma, Patrycja – osoba niesłysząca, Anna – z niepełnosprawnością intelektualną, Tomek – z niepełnosprawnością ruchową)

Ania – film z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Tomek – film z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Andrey – film z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Patrycja – film z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Ania – film z napisami

Tomek – film z napisami

Patrycja – film z napisami

Andrey – film z napisami

 

 • Plakaty, na których widoczne są wyłącznie atrybuty i symbole niepełnosprawności (wzrokowej, słuchowej, ruchowej i intelektualnej), przez które często postrzegamy osoby z niepełnosprawnościami,
Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na żółtym tle w centralnej części plakatu duży biały napis będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Poniżej mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. Nad napisem męski kaszkiet i ciemne okulary, pod napisem biała laska, buty i leżący obok nich pies przewodnik. Biszkoptowy labrador z uprzężą uniesioną do góry i zawieszoną w powietrzu. Całość sprawia wrażenie jakby zabrakło głównego bohatera tej kompozycji. Osoby niewidomej, postaci która została z niej wymazana, przez co stała się niewidzialna. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl
Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na ciemno-niebieskim tle w centralnej części plakatu czerwona czapka, pod nią szelki, a obok nich po prawej i lewej stronie ramiona i dłonie pokazujące znak języka migowego. Na plakacie brakuje jednak całej sylwetki migającego do nas człowieka. Wygląda to tak, jakby został z niego wymazany przez co stał się niewidzialny. Poniżej duży biały napis, będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Pod nim, mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl
Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na błękitnym tle w centralnej części plakatu stoi czarny wózek inwalidzki zakomponowany w taki sposób, że wyraźnie odczuwalny jest brak pasażera który by z niego korzystał. To najpewniej kobieta. Nad wózkiem jakby zawieszony w powietrzu jest słomkowy kapelusz, po prawej stronie również wisząca w powietrzu mała różowa torebka z ozdobnymi frędzlami, a na podnóżkach wózka stoją kolorowe trampki. Brakuje jednak postaci która dopełniałaby tego obrazu i była właścicielką tych wszystkich rzeczy. Nad wózkiem duży biały napis, będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Poniżej wózka, mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl
Kolorowy plakat w kształcie prostokąta zorientowanego pionowo. Na pomarańczowym tle w centralnej części plakatu twarz młodej kobiety z zespołem downa. Jest uśmiechnięta. Ma pogodne, błyszczące oczy, blond włosy i okulary w niebieskich oprawkach. Ten obraz został jednak stworzony z puzzli, które są niekompletne. Brakuje kilku elementów przez co twarz kobiety jest tylko częściowo widoczna. Jej pełny wizerunek podpowiada nam wyobraźnia. Pod puzzlami duży biały napis, będący hasłem kampanii: Niepełnosprawność. Niewidzialność? Poniżej, mniejszymi literami: Niepełnosprawność to jedna z moich cech. Nie jedyna. Zauważ mnie i moje potrzeby. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obok belki z logotypami, po prawej stronie kod qr i adres strony internetowej do której prowadzi: www.wro-ngo.pl

 

 • Kilkanaście filmowych wywiadów i infografik, na których prezentujemy dobre praktyki i podstawowe zasady savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle umownie wydzielone zostały dwie przestrzenie. U góry po lewej mamy wnętrze tramwaju. W nim duże szyby, na jednej z nich wyświetlona godzina 7:50 i pionowa poręcz, przy której stoi pasażer i nerwowo zerka na zegarek. To wysoki mężczyzna z aktówką w granatowej koszuli z krawatem i żółtych spodniach w kratę. U dołu po prawej - umowny przystanek, a na nim młoda kobieta na wózku, Ma ciemnie włosy, różową tunikę i granatowe spornie. Powyżej wózka napis: Irytuje cię długi postój na przystanku? To dzięki niemu mam czas by spokojnie wejść do tramwaju. Obok wózka, po lewej, hasło kampanii napisane dużymi białymi literami: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro- ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle schematycznie zaznaczona droga z kępami małych drzew. Od lewej strony w ich kierunku zbliża się młoda dziewczyna na wózku. Ma czarne włosy, różową bluzkę i fioletowe spodnie. Za nią stoi wysoki mężczyzna w okularach, filetowej kurtce i różowych spodniach. Pokazuje coś ręką ponad głową dziewczyny. U góry ekranu biały napis: Wózek, kula lub inne sprzęty są mi niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jeśli blokują ci przejście, nie dotykaj i nie przesuwaj ich sam. Po prostu daj mi znać. Poniżej - duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. A pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle wnętrze tramwaju lub autobusu. W nim dwie postacie. Kobieta w granatowej bluzce i czerwonych spodniach w kratę siedzi na siedzeniu, na kolanach ma czarną aktówkę. Obok niej stoi młody mężczyzna w granatowych spodniach i czerwonej koszuli. Na plecach ma czarny plecak, trzyma się poręczy. Jedna noga wystająca spod nogawki jest w kolorze czarnym i ma wyraźnie inny kształt, co sugeruje że jest to proteza. U góry ekranu biały napis: Zdarza się, że niepełnosprawności nie widać gołym okiem Ustąp mi miejsca, gdy o to poproszę. Poniżej - duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. A pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle schematycznie zaznaczone drzewo, a obok niego ławka. Na ławce siedzi młoda kobieta w czerwonej kurtce i białych spodniach w grochy, z boku stoi czarna torebka. Kobieta jest apatyczna, zgarbiona i smutna, ma przymknięte oczy. Przed nią kuca inna czarnowłosa kobieta, w czerwonych leginsach i szarym t-shircie, wyciąga rękę w geście pomocy. Po lewej stronie biały napis: Moje zachowanie cię niepokoi? Może to nagły spadek cukru we krwi lub aura padaczki. Zapytaj czy nie potrzebuję pomocy, jeśli tak - powiadom odpowiednie służby. Poniżej duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. W tle dominują kolory biały, żółty i szary. W centralnej części grafiki niewidomy starszy pan w czarnym kapeluszu i ciemnych okularach. Nosi czarne spodnie i niebieską kurtkę. Ma siwą brodę i białą laskę. Stoi przed przejściem dla pieszych, nad nim świeci zielone światło. Obok niego młody mężczyzna w zielonej kurtce i niebieskich spodniach. Jest niezdecydowany, stoi w pewnym dystansie od starszego pana. Po lewej stronie biały napis: Chcesz mi pomóc? podejdź i śmiało zapytaj, czy i jakiej pomocy potrzebuję. Na pewno znajdziemy wspólny język! Poniżej duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na żółtym tle schematycznie zaznaczone kępy zielni , a przed nimi na pierwszym planie, ścieżką idzie młoda niewidoma kobieta. Ma proste jasne włosy do ramion i fioletowy płaszcz, a pod nim białą sukienkę, do tego czarne trzewiki. Na nosie ciemne okulary, a w reku biała laska. Tuż przed nią na chodniku stoi porzucona hulajnoga. Po lewej stronie napis: Nie stawiaj przeszkód na chodniku. Ich omijanie jest dla mnie trudne, a czasem nawet niebezpieczne. Poniżej duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na żółtym tle niewielki park z zielonymi drzewami, przed nim, na pierwszym planie spaceruje młoda niewidoma kobieta. Ma czarne włosy, niebieską sukienkę i białe spodnie. Na nosie ciemne okulary. Obok niej idzie duży pies przewodnik w typie owczarka niemieckiego i charakterystycznej uprzęży. Po lewej stronie napis: Pies przewodnik jest skupiony na swoich zadaniach. Pomaga mi w codziennym funkcjonowaniu. Nie głaszcz go, nie wołaj i nie rozpraszaj. Dziękuję. Poniżej duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebieskim tle schematycznie zaznaczony kontuar recepcji. Przednim za szybą młody mężczyzna w czarnym kapeluszu i seledynowej koszuli w kratę. Wita się w języku migowym. Na blacie recepcji leży smartfon i zapisana kartka papieru, na niej ołówek. Obok mężczyzny biały napis: Nie musisz używać języka migowego aby przekazać mi informację. Gdy maseczka utrudnia mi czytanie z ruchu warg, chwyć telefon lub kartkę i napisz to, co chciałbyś mi powiedzieć. Poniżej duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na pomarańczowym tle droga z kępami krzewów po lewej stronie. Po prawej, naprzeciw siebie, stoją dwie młode kobiety. Jedna z nich ma białą bluzkę i granatową spódnicę, druga ma na sobie granatową bluzkę i niebieskie spodnie. Nosi biały fartuszek co sugeruje że może być kelnerką lub ekspedientką. Intensywnie gestykuluje. U góry ekranu biały napis: Porozmawiajmy! Naturalnie i z szacunkiem. Jeśli trudno ci mnie zrozumieć, poproś o powtórzenie i daj mi czas, abym się wypowiedziała. Poniżej - duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. A pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na niebiesko-szarym tle umownie wydzielone zostały dwie przestrzenie. U góry po lewej mamy młodą kobietę poruszającą się na wózku. Ma czerwone spodnie, szary t-shirt i prowadzi wykład przy tablicy. Na dole po prawej bizneswoman z laptopem w eleganckiej białej sukience i czarnymi włosami starannie upiętymi w kok. Na uchu słuchawka bluetooth, pisze na klawiaturze i patrzy w ekran komputera. Obok dziewczyny na wózku napis: Mogę być w pełni sprawną pracowniczką. Tworząc ogłoszenie o pracę poinformuj, że chętnie zatrudnisz osobę z niepełnosprawnością. Poniżej duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. Pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kolorowa infografika w kształcie kwadratu. Na pomarańczowym tle wnętrze biura, lub urzędu. Przed okienkiem, za wysokim kontuarem stoi mężczyzna w białej koszuli w grochy i fioletowych spodniach z szelkami. Załatwia jakąś sprawę, widoczne są jego plecy. Za nim stoi kobieta z białą torebką w dłoni, w długim fioletowym płaszczu. U góry ekranu biały napis: Zdarza się, że potrzebuję więcej czasu na wykonanie codziennych zadań. Bądź cierpliwy, wyrozumiały i pozwól mi rozwijać swoją samodzielność. Poniżej - duże hasło kampanii: Zauważ mnie i moje potrzeby. A pod nim adres strony internetowej www.wro-ngo.pl. U dołu belka z logotypami organizacji i instytucji zaangażowanych w opracowanie kampanii. Pod nią drobnymi literami: Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Tomek – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Ania – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Patrycja – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Michał – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Andrey – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Paweł – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Michał – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Jan – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Anna – film z napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy

 

 • Wystawa, która zostanie zorganizowana i zaprezentowana w przestrzeni Wrocławia w listopadzie 2021r. i będzie podsumowaniem całej naszej kampanii.
 • Edukacja, przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami będą w placówkach edukacyjnych prowadzić spotkania z dziećmi i młodzieżą, aby oswoić uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i uwrażliwić ich na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Organizacje i instytucje tworzące wrocławską Grupę Branżową do spraw Osób z Niepełnosprawnościami i Dostępności:

 • Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
 • Fundacja Aktywizacja
 • Fundacja Estyma
 • Fundacja Eudajmonia
 • Fundacja Fonis
 • Fundacja Imago
 • Fundacja Katarynka
 • Fundacja Lepsze dni
 • Fundacja Manufaktura Inicjatyw
 • Fundacja Opieka i Troska
 • Fundacja Polska Bez Barier
 • Fundacja Potrafię pomóc
 • Fundacja Promyk Słońca
 • Fundacja Sensor
 • Fundacja To The Future
 • Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
 • Fundacja Znacznie Więcej
 • Fundacja Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego
 • Klub Kibiców Niepełnosprawnych
 • Federacja Kibiców Niepełnosprawnych
 • Fundacja Niepełnosprawni Stabłowice i Przyjaciele
 • Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
 • Polski Związek Głuchych
 • Polski Związek Niewidomych
 • Stowarzyszenie Ostoja
 • Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości
 • Wrocławskie Stowarzyszenie Głuchych Nadzieja
 • Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
 • Biuro „Wrocław bez barier”
 • Społeczny Doradca Prezydenta miasta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami
 • Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej
 • Społeczna Wrocławska Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych
 • Terenowy Pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich
 • Pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób z Niepełnosprawnościami
 • Koordynatorka Dostępności w Urzędzie Miasta Wrocław

Uczestnikami spotkań grupy są również przedstawiciele:

 • Urzędu Statystycznego we Wrocławiu
 • Oficer pieszy z Biura Zrównoważonej Mobilności
Skip to content