Fundacja Teatr Układ Formalny – czyli teatr w czasie epidemii

autor: Przemysław Furdak | Fundacja Teatr Układ Formalny | redlakcja: Marta Michałowska – Dolnośląska Federacja Organziacji Pozarządowych

Stan epidemii zdecydowanie pokrzyżował nasze wiosenne plany. W marcu razem z Dolnośląską Federacją Organziacji Pozarządowych otwieraliśmy „Centrum na Przedmieściu” – nowe miejsce społeczno-kulturalne na wrocławskim Przedmieściu Oławskim. Mieliśmy tworzyć stały repertuar tego miejsca, grać spektakle dla publiczności z dzielnicy i całego miasta…

W obliczu zarazy działamy jak możemy.

Od samego początku „narodowej kwarantanny” prowadzimy cykl czytań „Wolne Lektury I Układ z Książką”. Podjęliśmy współpracę z fundacją „Nowoczesna Polska” prowadzącą portal wolnelektury.pl –można na nim  znaleźć ponad 5000 darmowych książek. Poprzez aktorskie interpretacje dzieł literatury promujemy czytelnictwo i kreatywne formy spędzania czasu w domu.

Dla mieszkańców Przedmieścia służymy poradą i rekomendacją kulturalną. Można do nas zadzwonić i dowiedzieć się o legalnych i darmowych portalach oferujących wysokiej klasy twórczość, aby zostając w domu, zostać w kulturze.

W marcu i kwietniu udostępniliśmy dwa nasze spektakle: „Matka Courage Krzyczy” oraz „Traktat o Androidach: God Hates Poland”, które obejrzało kilkuset widzów.

Od 30 kwietnia publikujemy nasz autorski serial  – „Krytyczny BANG”. Będzie to humorystyczny cykl, w satyryczny sposób komentujący nową „kryzysową” rzeczywistość. To zadanie powstało przy finansowej pomocy gminy Wrocław, wspierającej nas w tym trudnym czasie. Prowadzimy również warsztaty teatralne on – line, realizując nasze działania statutowe.

Działamy tak jak to możliwe, szukając środków pracy artystycznej, odpowiadającej na nowe wyzwania.

Widzimy bardzo ważne zadanie, jakie czeka nas, twórców w starciu z obecną sytuacją epidemiologiczną, jak również po jej wygaśnięciu. Choć może to być niedostrzegane, kultura odpowiedzialna będzie za kształt nowej „normalności”.  Jako artyści, musimy być bardzo blisko naszych widzów, jednocześnie uważnie patrząc na działania światowych liderów. Będziemy odpowiedzialni za wzmacnianie nadszarpniętej długotrwałym stresem kondycji psychicznej, za obserwację zachowań i stawianie pytań o człowieka w czasie kryzysu i po nim.  My, twórcy Teatru Układ Formalny, będziemy działać.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

10 maja 2020

Skip to content