Wrocławski Klubu Aktywności i Rozwoju ONLINE! – Fundacja Eudajmonia

opr.: koordynatorki pracowni Asia i Kinga oraz uczestnicy Wrocławskiego Klubu Aktywności i Rozwoju (Fundacja Eudajmonia)

Obecny czas, z którym przyszło nam się zmierzyć, czas pandemii, izolacji, obostrzeń ingerujących w każdy z aspektów naszego codziennego życia, spowodował konieczność zatrzymania się i spojrzenia na dotychczasowe działania z zupełnie innej perspektywy. Pamiętamy dokładnie dzień, kiedy w ramach podejmowanych kolejnych decyzji o zamykaniu placówek publicznych, takich jak szkoły, przedszkola, warsztaty terapii zajęciowej, zapadła decyzja o zamknięciu, zawieszeniu działalności naszego Klubu. To był 12 marca 2020r. Nikt wówczas nie spodziewał się, że czas izolacji będzie przeciągał się tak długo. W naszych głowach raczej panował optymizm z założeniem dwóch, maksymalnie trzech tygodni i rychłego powrotu do codzienności…

Zadań do zrealizowania mamy bardzo dużo, a wszystkie są bardzo poważne. W ramach Klubu Aktywności i Rozwoju, zaprojektowanego przez Fundację Eudajmonia, a finansowanego ze środków UE, wspieramy naszych klientów w rozwoju społecznym i zawodowym. W naszym klubie są osoby z różnymi niepełnosprawnościami, z dużymi i bardzo dużymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Dotąd pracowaliśmy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 -15.00. Sztab ludzi – doradcy zawodowi, psycholodzy, koordynatorzy pracowni, trenerzy pracy, trenerzy aktywności – wspólnie z każdym z klientów opracowywali plan działania, indywidualną ścieżkę na przyszłość, jaka byłaby optymalnym i najlepszym rozwiązaniem w drodze do niezależnego życia. Realizowaliśmy kursy podnoszące kwalifikacje, organizowaliśmy staże zawodowe, wyszukiwaliśmy docelowe najodpowiedniejsze miejsca zatrudnienia …. a przede wszystkim, w ramach codziennych zajęć, pracowaliśmy nad podniesieniem samooceny każdego z uczestników, ugruntowaniem mocnych stron i rozwijaniem posiadanych zasobów. Wszystko działało i działo się tak jak powinno być i tak jak założyliśmy sobie. Ba! Koniec marca miał być zwieńczony wspólnym wyjazdem poza miasto w ramach kilkudniowych warsztatów. I nagle wszystko stanęło!

Pierwszy tydzień izolacji przebiegł w zasadzie bez większych trudności. Z klientami byliśmy w kontakcie telefonicznym, mailowym. Kontaktowaliśmy się również z rodzinami klientów – jeśli wyrazili taką zgodę. Drugi tydzień, był trudniejszy, przyniósł niepokojące informacje o rozprzestrzeniającym się wirusie i wysokim prawdopodobieństwie przedłużenia izolacji bez możliwości uzyskania konkretnych informacji do kiedy…. Niepokoje zaczęły się również wśród naszych klientów. Niepokoje o zdrowie, o przyszłość o rodzinę o bliskich, również o nas, o prowadzących i współpracujących Klub. To był ten moment, w którym zapadła decyzja, że kontakt telefoniczny nie wystarczy i należy podjąć kroki i działania umożliwiające inną formę kontaktu, taką, która pozwoli na złagodzenie napięcia, pojawiającego się lęku i ułatwi przeczekanie tego trudnego czasu.

Tak właśnie powstał Wrocławski Klub Aktywności i Rozwoju online! Wykorzystaliśmy do tego celu współczesne technologie informatyczne umożliwiające spotkania na odległość – Skype. Dzięki ogromnej determinacji naszych klientów, a czasami również i ich rodzin, przy wsparciu trenerów pracy i trenerów aktywności każda z osób poradziła sobie z zainstalowaniem aplikacji . Nie zawsze odbyło się to bez problemów 😉  I tak trzy razy w tygodniu spotykamy się korzystając z kamerek w telefonach, czy w komputerach. W trakcie tych spotkań wspólnie omawiamy to, co na dany moment jest najbardziej nurtujące, niezbędne do poruszenia lub najzwyczajniej na świecie – interesujące. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak rodzić sobie z lękiem; jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne; co możemy zrobić, aby być eco. W ramach działań on line powstał również funpage Klubu! Po to, aby każdy zainteresowany mógł sprawdzić co się dzieje, jak się dzieje i jak tworzymy rzeczy w tym właśnie czasie. Funpage tworzą uczestnicy zajęć – po każdym spotkaniu chętni przygotowują artykuły na wspomniany profil – na który oczywiście WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY ! – Tu podajemy link do naszego profilu FB – www.facebook.com/Wroclawski-Klub-Aktywnosci-i-Rozwoju (odwiedzajcie, lajkujcie i bądźcie w kontakcie z nami).

Te spotkania stały się dla wszystkich ogromnie ważne. Klienci, bardzo chętnie dzielą się swoją codziennością, opowiadają jak radzą sobie w obecnym czasie, przygotowują tematy na kolejne spotkania, a co istotne wzajemnie się wspierają. Nikt nie ukrywa, że jest trudno. Brak osobistego kontaktu powoduje natłok myśli i miesza się z pytaniami, na które nie zawsze od razu można znaleźć odpowiedź. Jednak wspólnymi siłami staramy się na bieżąco tak pracować, aby każdy czuł się odpowiednio zaopiekowany i bezpieczny. Czasem razem się śmiejemy, organizując sesje zdjęciowe, takie jak na przykład „Kubeczek – wspólna kawa” albo „Maseczka – nowe trendy mody”, a czasem, jeśli ktoś czuje się gorzej – stajemy się dla siebie grupą wsparcia. Najważniejsze jednak jest to, że wciąż mimo wszystko jesteśmy razem … i to nas cieszy.

Pozdrawiamy,
Asia, Kinga oraz uczestnicy Wrocławskiego Klubu Aktywności i Rozwoju (Fundacja Eudajmonia)

Dołączamy wypowiedzi Uczestników naszego Klubu Aktywności i Rozwoju:

„Mam na imię Piotr, chciałem się z Wami podzielić, tym co daje mi uczestnictwo w zajęciach klubowych:
1.W klubie nauczyłem się trochę języka włoskiego i chciałbym to kontynuować.
2. Kiedy angażuję się w działania klubu, mojej mamie to daje poczucie, że mam dobre wsparcie.
3. Dzięki klubowi i projektowi zrozumiałem, że poruszanie na wózku inwalidzkim to nie żadna ujma.
4. Dzięki filmowi o autyzmie ,który obejrzałem na zajęciach zrozumiałem, na czym to polega. Pozdrawiam Wszystkich ” ~Piotr

„Dziękuję wszystkim za tą dyskusję. Po raz kolejny pokazaliśmy jak dużą więź stworzyliśmy i, że potrafimy sobie ufać. Nikt nikogo nie ocenia, jesteśmy po to by się wspierać. Wielkie podziękowania dla dziewczyn które nas tego nauczyły i pokazały jak otworzyć się na ludzi.” ~ Kasia


[opis grafiki: „Maseczkowe trendy modowe”: osiem zdjęć ułożonych w dwóch rządach. Na każdym zdjęciu jedna osoba. Każda ma założoną maseczkę w różne wzory. Jedna osoba ma maskę przeciwgazową.]


[opis grafiki: „Kubeczek-wspólna kawa” : pięć zdjęć ułożonych dwóch rzędach. Na każdym zdjęciu jedna osoba. W sumie 4 kobiety i 1 mężczyzna. Każda osoba trzyma w dłoni kubek.]

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

15 maja 2020

Skip to content