09.04.2020 - Obowiązek zasłaniania ust i nosa już wkrótce, a zasady bezpieczeństwa na dłużej

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużamy obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.

CZYTAJ WIĘCEJ

07.04.2020 - Rozszerzamy Tarczę Antykryzysową: wiele nowych rozwiązań dla firm, pracowników i rolników

Tarcza Antykryzysowa zyskuje kolejne rozwiązania. To m.in. prawo do zwolnienia z ZUS-u dla firm zatrudniających do 49 osób, zasiłek dla rolników objętych kwarantanną i ich rodzin, a także dostęp do internetu dla chcących załatwiać sprawy urzędowe online. Jakie jeszcze formy wsparcia oferuje?

CZYTAJ WIĘCEJ

01.04.2020 - Rusza serwis o Tarczy Antykryzysowej

Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań, który pomoże polskim firmom i ich pracownikom w przejściu przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa suchą nogą. Informacje o wszystkich narzędziach, jakie oferuje Tarcza, i sposobach wnioskowania o pomoc znaleźć można na uruchomionej właśnie stronie internetowej: www.gov.pl/TarczaAntykryzysowa.

2 kwietnia ruszy także infolinia dla przedsiębiorców.

CZYTAJ WIĘCEJ

31.03.2020 - Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

CZYTAJ WIĘCEJ

10.04.2020 - Antykryzysowe wsparcie z funduszy UE uzgodnione z Komisją Europejską

Komisja Europejska zaakceptowała rozporządzenie, które umożliwi udzielanie pomocy z funduszy UE w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji na specjalnych, bardzo korzystnych, antykryzysowych warunkach. Łączna wartość wsparcia może wynieść ponad 3,5 miliarda złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ

07.04.2020 - Działaj wspólnie z Funduszami Europejskimi

Pandemia. Diametralnie zmieniła nasze życie. Zrewidowała plany i sprawiła, że wszyscy, bez wyjątku, mierzymy się z nowymi wyzwaniami. Wiele pytań pozostawia bez odpowiedzi. Rodzi niepewność. Nie pozostajemy jednak bierni. Odpowiedzią na nową sytuację jest solidarna mobilizacja i wspólne działanie. Fundusze Europejskie włączają się w tę walkę.

CZYTAJ WIĘCEJ

06.04.2020 - Funduszowy Pakiet Antywirusowy

Sejm przyjął tzw. specustawę funduszową. Gospodarcze zawirowania wywołane pandemią koronawirusa dotknęły także beneficjentów funduszy europejskich. Ograniczone możliwości realizacji dotyczą kilkudziesięciu tysięcy przedsięwzięć dofinansowanych przez UE. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało projekt ustawy, która ułatwi ich prowadzenie i rozliczanie w nowej rzeczywistości oraz skierowanie pieniędzy unijnych na walkę z koronawirusem.

CZYTAJ WIĘCEJ

02.04.2020 - Program Inteligentny Rozwój kontra koronawirus

W związku z epidemią koronawirusa zmieniliśmy harmonogram programu Inteligentny Rozwój (POIR).
Planujemy uruchomienie nowego konkursu w sprawdzonej i przyjaznej dla przedsiębiorców Szybkiej Ścieżce.
Mamy 200 milionów złotych na prace B+R wspomagające walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

CZYTAJ WIĘCEJ

01.04.2020 - Pomoc publiczna z Funduszy UE na nowych zasadach

Dwa projekty rozporządzeń Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, które umożliwią wsparcie firm z funduszy unijnych na specjalnych, antykryzysowych zasadach, trafiły w środę do Komisji Europejskiej.
Chodzi o:

  • projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19
  • projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19

CZYTAJ WIĘCEJ

01.04.2020 - Infolinia w sprawie koronawirusa dla osób głuchych – efekt współpracy dla dostępności

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych, przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, uruchamiają wideoinfolinię dla osób głuchych potrzebujących informacji w związku z epidemią Covid-19.

Narzędzie będzie działać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, by osoby głuche, na równi z pozostałymi obywatelami, miały stały dostęp do wsparcia i pomocy.

CZYTAJ WIĘCEJ

06.04.2020 - Pomoc dla osób niepełnosprawnych w dobie koronawirusa

www.gov.pl/web/rodzina

Osoby niepełnosprawne, które na skutek epidemii nie mogą korzystać z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej, mogą liczyć na dofinansowania kosztów opieki w warunkach domowych. – To wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie – wskazuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ WIĘCEJ!

 
06.04.2020 - Ważne dla organizacji pozarządowych korzystających ze wsaprcia PFRON

www.gov.pl/web/rodzina

W związku z trudnościami w realizacji zadań zlecanych organizacjom pozarządowym wywołanymi epidemią koronawirusa, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zmienił zasady realizacji i rozliczania umów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ WIĘCEJ!

 
02.04.2020 - Ułatwienia dla podmiotów ekonomii społecznej

www.gov.pl/web/rodzina

Trudności związane z epidemią koronawirusa dotykają praktycznie wszystkich, również podmioty ekonomii społecznej. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się te podmioty, które mają do spłacenia pożyczki. Na jakie wsparcie mogą liczyć? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po ułatwieniach dla PES.

02.04.2020 - Tarcza antykryzysowa. Przewodnik po rozwiązaniach dla przedsiębiorców i pracowników
www.gov.pl/web/rodzina

Kto może dostać dofinansowanie do wynagrodzeń, jakie warunki należy spełnić, żeby dostać pożyczkę, co z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Przygotowaliśmy przewodnik po najważniejszych rozwiązaniach dla przedsiębiorców i pracowników, w którym odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

CZYTAJ WIĘCEJ!

01.04.2020 - Informacja dla podmiotów zatrudnienia socjalnego o możliwości wnioskowania do wojewodów o niezawieszanie zajęć
Dolnośląska Federacja Organziacji Pozarządowych | wiadomość przesłana z ministerstwa

Informacja dla podmiotów zatrudnienia socjalnego o możliwości wnioskowania do wojewodów o niezawieszanie zajęć w związku z prowadzeniem działalności istotnej dla ograniczenia negatywnych skutków epidemii koronawirusa.

CZYTAJ WIĘCEJ – PDF

01.04.2020 - Co musi zapewnić pracodawca, do czego zobowiązany jest pracownik? Sprawdź
www.gov.pl/web/rodzina

Troska o bezpieczeństwo obywateli to najważniejszy cel kolejnych wprowadzanych ograniczeń dotyczących m.in. poruszania się w przestrzeni publicznej. Nowe regulacje dotykają także pracodawców i pracowników. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki obejmą poszczególne grupy w okresie od 2 do 11 kwietnia br.

CZYTAJ WIĘCEJ!

31.03.2020 - Wsparcie ekonomii społecznej i solidarnej w obliczu koronawirusa
www.gov.pl/web/rodzina

Trudności w związku z epidemią koronawirusa dotykają wszystkich. Jak w tej sytuacji odnajdują się podmioty ekonomii społecznej? Jakie wsparcie zapewnia im tarcza antykryzysowa?
– Ekonomia społeczna i solidarna potrzebuje dzisiaj pomocy i my tę pomoc gwarantujemy – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ WIĘCEJ!

08.04.2020 - ZUS nie rozpatruje pism wysyłanych e-mailem
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych | mailing ZUS | 08.04.2020

Najszybszą i najpewniejszą drogą złożenia każdego wniosku do ZUS jest platforma internetowa PUE ZUS.

Wszystkie pisma mogą być także zostawione w specjalnie do tego przygotowanych skrzynkach, które są wystawione w każdej placówce Zakładu.

ZUS nie rozpatruje skany, zdjęć czy wypełnionych plików Word lub pdf, które są przesłane e-mailem. 

INFORMACJA PRASOWA PDF

INFORMACJA PRASOWA WORD

07.04.2020 - ZUS nie prowadzi egzekucji wobec osób zwolnionych ze składek
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych | mailing ZUS | 07.04.2020

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Osoby, które prowadzą firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku gdyż mają na to czas do 30 czerwca.

W ubiegłym tygodniu weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowych na raty oraz o świadczenie postojowe.

INFORMACJA PRASOWA PDF

INFORMACJA PRASOWA WORD

07.04.2020 - Rząd rozszerza tarczę antykryzysową dla 3 sektora

www.niw.gov.pl

Rząd przyjął pakiet kolejnych propozycji dla organizacji pozarządowych w związku z zagrożeniem COVID-19.

Do działań osłonowych, obejmujących m.in.: wsparcie organizacji pozarządowych zatrudniających pracowników, przedłużenie terminów sprawozdań i rozliczeń dotacji czy uznanie wydatków poniesionych na zadania nie w pełni zrealizowane, doszły kolejne zabezpieczenia. Na wniosek Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wicepremiera Piotra Glińskiego, Rząd przyjął dodatkowe rozwiązania w celu zwiększenia ochrony organizacji pozarządowych w przygotowywanej nowelizacji ustawy.

CZYTAJ WIĘCEJ!

04.04.2020 - Tarcza Antykryzysowa dla ludzi i instytucji kultury

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił 3 kwietnia założenia nowego programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.

Uruchomienie programu „Kultura w sieci” jest możliwe dzięki wejściu w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Program jest elementem Tarczy Antykryzysowej dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury oraz firm i organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, których działalność nie może być kontynuowana w obecnej sytuacji.

CZYTAJ WIĘCEJ!

01.04.2020 - Terminy składania rocznych sprawozdań finansowych za 2019 r. przedłużone

We wtorek 31 marca Minister Finansów, w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotrem Glińskim, wydał rozporządzenie, na podstawie którego organizacje pozarządowe mają trzy miesiące więcej na złożenie swoich sprawozdań finansowych za 2019 r. Rozwiązanie jest odpowiedzią na liczne apele środowisk NGO w Polsce w związku z epidemią COVID-19.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz. U. poz. 570), wprowadzone zostały następujące terminy składania sprawozdań:

  • złożenie sprawozdania sporządzonego i podpisanego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz przez zarząd organizacji – do 30 czerwca 2020 r. oraz
  • złożenie sprawozdania zatwierdzonego przez właściwy organ organizacji – do 30 września 2020 r.

CZYTAJ WIĘCEJ!

20.03.2020 - Wystąpienie Przewodniczącego ds. Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego: Tarcza antykryzysowa dla III sektora

Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego prof. Piotr Gliński ogłosił w dzisiejszym wystąpieniu, że w związku z zagrożeniem COVID-19 rząd obejmie organizacje pozarządowe działaniami osłonowymi w ramach tarczy antykryzysowej .

W pakiecie osłonowym znalazły się zarówno zmiany w obowiązku sprawozdawczym CIT-8, trybie zlecania i rozliczania zadań publicznych, jak i uruchomienie w Narodowym Instytucie Wolności Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych.

ZOBACZ WYSTĄPIENIE | CZYTAJ WIĘCEJ

10.04.2020 - Organizacje pozarządowe mogą korzystać ze zwolnienia ZUS
Przemysław Żak, Pajączkowska i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp. k. | publicystyka ngo.pl | www.ngo.pl | 9 kwietnia 2020

Tarcza antykryzysowa zawiera różne przepisy, które pozwalają różnym podmiotom przetrwać trudną sytuację. Organizacje pozarządowe znajdują się wśród tych podmiotów – przepisy antykryzysowe kierowane są również do nich. Mogą m.in. korzystać ze zwolnienia z opłacania składek.

CZYTAJ WIĘCEJ

09.04.2020 - Tarcza a ulgi w zakresie najmu lokali
Przemysław Żak, Pajączkowska i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp. k. | publicystyka ngo.pl | www.ngo.pl | 9 kwietnia 2020

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa COVID-19), została w ostatnich dniach znowelizowana tzw. Tarczą. Wprowadzono rozwiązania m.in. dotyczące ulg w najmach lokali należących do samorządu terytorialnego jak i Skarbu Państwa. Poniżej przedstawiamy skrót kluczowych informacji oraz szersze wyjaśnienie istoty instrumentu.

CZYTAJ WIĘCEJ

07.04.2020 - Wsparcie ekonomii społecznej i solidarnej w obliczu koronawirusa

opracowanie Redakcja ngo.pl | www.ngo.pl | 7 kwietnia 2020

Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej MRPiPS zaprasza do zapoznania się z materiałem podsumowującym nowe instrumenty wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej – na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

CZYTAJ WIĘCEJ

03.04.2020 - Zlecanie zadań w Tarczy. Na co mogą liczyć NGO-sy

www.ngo.pl
Adela Gąsiorowska dla ngo.pl | Warszawa | 3 kwietnia 2020

31 marca 2020 r. weszły w życie przepisy umożliwiające modyfikację zasad rozliczania dotacji w związku z epidemią koronawirusa – art. 15zzl ust. 1-2 tzw. specustawy koronawirusowej (zwanej też “Tarczą”). Przepisy te pozwalają na przedłużanie terminów na składanie sprawozdań z wykonanych zadań, rozliczanie dotacji z pominięciem terminów wynikających z ustawy o finansach publicznych oraz na uznawanie za uzasadnione wydatków poniesionych na sfinansowanie działań odwołanych w następstwie epidemii.

CZYTAJ WIĘCEJ

02.04.2020 - Badamy wpływ pandemii na sytuację organizacji. Włącz się!

www.ngo.pl
Beata Charycka, ngo.pl | 2 kwietnia 2020

Stowarzyszenie Klon/Jawor bada wpływ pandemii na sytuację organizacji pozarządowych.
Rzetelna diagnoza pozwoli na bardziej dostosowane do potrzeb wsparcie dla sektora pozarządowego.
Wypełnij krótką ankietę i włącz się w ten ważny projekt.

CZYTAJ WIĘCEJ

LINK DO BADANIA

02.04.2020 - Tarcza antykryzysowa dla organizacji pozarządowych

www.ngo.pl
Katarzyna Sadło dla ngo.pl | Warszawa | 2 kwietnia 2020

Co daje NGO-som przygotowany przez rząd pakiet specjalnych przepisów na czas epidemii? Część rozwiązań już działa – inne dopiero zaczniemy stosować. Na początek opisujemy najważniejsze dla organizacji pozarządowych punkty „Tarczy” i wyjaśniamy, czego mogą się spodziewać po uchwalonych ostatniego dnia marca regulacjach.

CZYTAJ WIĘCEJ

01.04.2020 - Opublikowano rozporządzenie przesuwające terminy sprawozdań finansowych

www.ngo.pl
Redakcja ngo.pl | 1 kwietnia 2020

Na wydanie rozporządzenia i przedłużenie terminów sprawozdawczych pozwoliła „Tarcza”, którą Sejm uchwalił ostatecznie 31 marca 2020 r., a prezydent podpisał tego samego dnia w późnych godzinach wieczornych.

W rozporządzeniu znajdujemy przedłużenie terminów sprawozdawczych o 3 miesiące.

CZYTAJ WIĘCEJ

31.03.2020 - #WirusŻyczliwości – Akcja Demokracja pomaga znaleźć wsparcie w czasie epidemii

www.ngo.pl
Akcja Demorkarcja | 31 marca 2020

W poniedziałek 30 marca Akcja Demokracja uruchomiła serwis, który ma ułatwiać łączenie się w małe, sąsiedzkie grupy samopomocy osobom poszukującym wsparcia z tymi, które chcą go udzielić. Wirus Życzliwości to odpowiedź ruchu społecznego na kryzys związany z epidemią koronawirusa.

CZYTAJ WIĘCEJ

27.03.2020 - CIT-8. Termin przesunięty – to już pewne. Opublikowano rozporządzenie

www.ngo.pl
Redakcja ngo.pl | Warszawa | 27 marca 2020

Większość organizacji pozarządowych będzie mogło poczekać ze złożeniem deklaracji CIT-8 do końca lipca. Właśnie opublikowano rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu. 

Zobacz szczegóły.

Wolontariat w warunkach epidemii. Dziesięć praktycznych wskazówek dla organizatorów i wolontariuszy

www.ngo.pl
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce | ngo – publicystyka | 7 kwietnia 2020

Epidemia wirusa COVID-19 oraz jej konsekwencje zmieniają sposób świadczenia wolontariatu oraz innych form pomocy osobom potrzebującym wsparcia. Te zmiany niosą za sobą nowe wyzwania dla organizatorów wolontariatu, wolontariuszy i osób korzystających z ich wsparcia, są jednak konieczne ze względów prawnych i zdrowotnych.

PORADNIK PDF

Poznaj zasady poprawnego udzielania i korzystania z porad telemedycznych

www.telemedycyna-poradnik.pl

Telemedycyna stanowi ważne narzędzie w walce z koronawirusem – zapewnia kontakt z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu.
Aby zachęcić pacjentów i lekarzy do wykorzystywania teleporad i ułatwić im korzystanie z telemedycyny, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza przygotowała specjalne poradniki. Dostarczają one praktycznych wskazówek, jak pacjent powinien uczestniczyć w zdalnej konsultacji z lekarzem oraz jak lekarz powinien ją przeprowadzać.

Jeśli jesteś lekarzem, poznaj:
Podstawowe zasady udzielania świadczeń telemedycznych

Jeśli jesteś pacjentem, zobacz:
Poradnik dla pacjentów korzystających z teleporad.

CZYTAJ WIĘCEJ

Przeciwdziałanie stresowi w obliczu zagrożenia epidemiologicznego

17.03.2020 / Hematoonkologia.pl / Informacje dla chorych – Materiały ogólne

Eksperci są zgodni co do faktu, że stres i uleganie panice są niezwykle groźne w obliczu epidemii infekcji wirusowej.

Jak radzić sobie ze stresem w tej ciężkiej sytuacji, szczególnie jeżeli znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka? Przede wszystkim nie skupiajmy się nieustannie na zaistniałej sytuacji. Bądźmy świadomi, czerpmy informację z rzetelnych źródeł. Nie ulegajmy panice wywołanej niepotwierdzonymi informacjami pojawiającymi się na portalach społecznościowych i powielanych w prywatnych wiadomościach.

  • Stosujmy się do zaleceń, przestrzegajmy zasad higieny
  • Ograniczajmy bezpośredni kontakt z innymi osobami, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka
  • Pamiętajmy, że takie ograniczenia nie oznaczają samotności, kontaktujmy się z bliskimi i przyjaciółmi przez telefon, komunikatory, połączenia video
  • Jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka korzystajmy z pomocy innych. Jeżeli mamy taką możliwość skorzystajmy z pomocy w zrobieniu zakupów itd. Co pozwoli nam uniknąć zatłoczonych miejsc.
  • Nie przemęczajmy się. Dbajmy o odpowiednią ilość snu

CZYTAJ DALEJ

 

Skip to content